Menopauza alebo aj klimaktérium postihuje ženy najčastejšie vo veku medzi 45. – 54. rokov. Pojmom menopauza sa označuje obdobie predchádzajúce alebo sprevádzajúce posledné menštruačné krvácania. V tomto období prichádza k výrazným zmenám v tele ženy, a to z dôvodu poklesu tvorby ženského hormónu estrogénu a gestagénu. Nasledujúce obdobie označujeme ako postmenopauza.
Taktiež sa môžeme často v praxi stretnúť s pojmom chirurgická menopauza. Tá nastáva okamžite po chirurgickom odstránení maternice a vaječníkov.

Klimakterické ťažkosti môžeme rozdeliť do troch skupín:
1) Vazomotorické a vegetatívne – krátko trvajúce (tieto sa zväčša objavujú v prvých mesiacoch po menopauze) – sem patria návaly tepla, nočné potenie, kolísavé nálady, neschopnosť koncentrácie, poruchy menštruačného cyklu. Návaly a nočné potenie majú cievny pôvod a vyskytujú sa u väčšiny žien. Častokrát sú spojené so zvýšenou pulzovou frekvenciou a pocitom búšenia srdca. Návaly sa vyskytujú u 82% žien v priebehu prvého roku po menopauze a 25% žien nimi trpí 5 a viac rokov.
2) Organické – postihujú pošvovú sliznicu, čo sa prejaví pocitom suchosti a pálenia, bolestivým pohlavným stykom. Ďalej bývajú postihnuté dolné časti močových ciest, s čím súvisia opakované infekcie, neschopnosť udržať moč, príp. časté močenie.
3) Metabolické – ide o najvýznamnejšie príznaky z dlhodobého nedostatku estrogénov, ako sú poruchy srdcovocievneho systému so zvýšeným rizikom infarktu, náhlej mozgovej cievnej príhody a v neposlednom rade osteoporóza. Toto závažné ochorenie je spôsobené nadmerným úbytkom kostnej hmoty, čo má za následok zvýšenú lámavosť kostí, najmä stehennej, zápästia a stavcov.
Mnoho žien považuje tieto zmeny za nezlučiteľné s požiadavkami na kvalitný život a hľadajú liečbu, ktorá by zmiernila tieto symptómy.

Homeopatiká na problémy s menopauzou

Prirodzenou formou ako sa zbaviť týchto nepríjemných „spoločníkov“ môže byť aj homeopatia. Je to holistická metóda liečenia, podporujúca prirodzené liečivé sily tela. Liek je teda starostlivo vyberaný nielen podľa konkrétnych fyzických ale aj mentálno-emočných príznakov pacientky, a preto schopný presne a vo veľkej miere odstrániť väčšinu nepríjemných symptómov spojených s menopauzou alebo postmenopauzou. Ďalším veľkým bonusom tejto liečby je, že nemá žiadne vedľajšie účinky.

Homeopatia je skvelou alternatívou k rôznym chemickým preparátom a ponúka šetrnejšie preklenutie obdobia menopauzy.

Najčastejšie indikované homeopatické lieky

SEPIA

Je určený pre ženy, ktoré pociťujú stratu väzieb so svojím okolím, alebo sú naopak k nemu ľahostajné. Častý býva v popredí akýsi prirodzený smútok, pesimizmus, či podráždenosť. Žena sa postupne citovo vzďaľuje od svojej rodiny a blízkych. Ich požiadavky začína skôr vnímať ako nežiaduce, unavujúce alebo u nej vyvolávajú hnev. Začína mať pocit viny a izolácie, ktorá môže neskôr viesť k výčitkám kvôli svojmu chovaniu, no nakoniec zostáva úplne ľahostajná ku svojej rodine a blízkym, až úplne prestane cítiť výčitky. Sepiu si môžeme predstaviť aj tak, že jej vyschla láska a náklonnosť pre všetkých, ktorých mala kedysi rada. Zvýraznia sa u nej ľahké vzplanutia nálad, nepríjemné chovanie, či neznášanlivosť sebemenšieho odporu. Je veľmi hormonálna. Vie presne čo povedať, aby ublížila ostatným, je veľmi kritická.

Medzi najväčšie problémy ženy Sepie patria:

  • migrény, bolesti hlavy hlavne nad ľavým okom,
  • depresie, záchvaty plaču, pri ktorých netúži po úteche, ale chce zostať osamote,
  • znížená sexuálna túžba či úplný nezáujem o sex,
  • suchosť sliznice vagíny,
  • návaly horúčosti spojené s potením hlavne v noci,
  • nauzea (pocit nevoľnosti spojený s väčšou tvorbou slín, slabosťou, mdlobou, ktorý predchádza zvracaniu),
  • môže mať pocit tiaže a tlaku v panve, pocit, že maternica ide vypadnúť a musí si sadnúť a prekrížiť nohy,
  • suchá koža a padanie vlasov, lámavé nechty,
  • môže sa objaviť psoriáza, kožné plesne, krúžkový lišaj na koži.

Býva veľmi zimomravá, je jej zima i v teplej miestnosti, problémy zhoršuje chlad. Rovnako ako Lachesis aj Sepia má problémy začínajúce alebo hlavne sa vykytujúce na ľavej strane tela. Lepšie sa cíti po cvičení a fyzickej námahe a večer. Symptómy často ustúpia v priebehu menštuácie.
Často sa v období menopauzy (následkom hormonálneho disbalansu) môžu začať objavovať pečeňové škvrny, rôzne znamienka alebo pehy, či sa veľmi zhorší akné.

Odlíšiť ju od homeopatika Lachesis vieme hlavne striedajúcimi sa depresiami a excitáciou, ktorá je pre Lachesis veľmi typická.

Dávkovanie: Sepia 5CH 2x denne, pri ústupe problémov postupne vysadiť

LACHESIS

Je určený pre ženy, ktoré sú veľmi vášnivé a svojím okolím popisované ako „intenzívne“. Pracujú tvrdo, sú veľmi súťaživé, často žiarlivé. Presne vedia o slabých miestach druhých a neváhajú sa do nich triafať, príp. mávajú sarkastické poznámky. Výraznou zložkou ich emočného stavu býva logorea (chorobná urozprávanosť). Častokrát je žena tak urozprávaná, že sa nikto iný nevie dostať k slovu. Žiadnu vetu nedokončí, ktorékoľvek slovo sa stáva ďalším námetom na príbeh bez akejkoľvek súvislosti s predchádzajúcim dejom. Po dlhosiahlom monológu a mnohých odbočkách sa nakoniec spýta: „Čo som to hovorila na začiatku?“. Takéto stavy citovej excitácie sa môžu striedať s obdobím depresie, či mutizmu (úplná strata schopnosti hovoriť napriek tomu, že nie sú poškodené rečové orgány). Intervaly medzi jednotlivými fázami môžu byť rôzne dlhé, od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Výnimkou nie je ani striedanie takýchto nálad behom jedného dňa.

Najčastejšie sa objavujúce zdravotné problémy:

  • poruchy spánku (môže sa jej často snívať o hadoch, smrti alebo vlastnom pohrebe),
  • návaly horúčosti s prekrvenou a tmavočervenou tvárou a studenými nohami,
  • búšenie srdca a pocitom zovretia hrdla (neznáša tesné oblečenie okolo pása a krku) zhoršené ľahom na ľavej strane,
  • budí sa v noci s pocitom dusenia, zvieraním hrudníka zhoršené ľahom na ľavej strane,
  • bolesti hlavy a migrény zväčša začínajúce na ľavej strane alebo na temeni,
  • menštruácia s tmavou, hustou, páchnucou krvou obsahujúcou čierne zrazeniny.

Väčšina problémov sa zhoršuje teplom, začínajú alebo sa vyskytujú na ľavej strane tela. Najhoršie sa zväčša cíti ráno, budí sa neosviežená. Naopak najväčšia aktivita býva v podvečer, kedy sa snaží dobehnúť všetky zameškané práce počas dňa.
Symptómy ustúpia s nástupom výtokov alebo menštruácie, hneď na začiatku pri objavení sa krvácania.
Lachesis býva zväčša prvým liekom pri chirurgickej menopauze.

Dávkovanie: Lachesis 9CH 2x denne, pri výraznej zhode psychických príznakov Lachesis 30CH 1-2x mesačne, pri ústupe problémov postupne vysadiť. Pri chirurgickej menopauze dávkujeme Lachesis 30CH 1x denne.

THUYA

Je liekom pre ženy trpiacimi nízkym sebavedomím, príp. pocitom bezcennosti. Môžu mať dojem, že sa nikam nehodia. Často sa sústreďujú najmä na svoj vzhľad, snažia sa skrývať všetko nepekné. Veľa energie sústredia na vytvorenie príjemného a očakávaného „image“. Môžu trpieť fixnými myšlienkami alebo bludmi, že majú niečo živé v bruchu, alebo sa cítia veľmi krehké ako sklo, a môžu sa rozbiť. Zovňajškom sú to obéznejšie ženy s nerovnomerným rozložením tuku. Ten sa sústreďuje hlavne v oblasti bokov a stehien. Tento nástup obezity často prepuká práve v čase menopauzy a behom pár mesiacov dokáže pokaziť postavu aj doteraz úplne štíhlej ženy. Koža týchto žien je veľmi mastná, olejovitá, začervenalá najmä v oblasti brady a čela. Aj ich potenie je olejnaté a sladko páchnuce, či páchnuce po pórku. Často môžeme vidieť kvapky potu nad hornou perou. Na tvári sú bradavice, menšie kožné vyrážky alebo pigmentové škvrny, či veľa materských znamienok. Rovnako bežný je aj výskyt „jačmeňa“. Nechty sú lámavé, rozdvojujú sa a môžu byť zvlnené.

Ženy Thuja prichádzajú k lekárovi hlavne kvôli:

  • depresiám a úzkostiam,
  • každú nevolnosť si vysvetlujú ako príznak závažnej choroby, hlavne rakoviny,
  • problémom so spánkom,
  • rýchlemu nárastu váhy,
  • polymenoree (menštruačné krvácanie sa objavuje v cykle kratšom ako 22 dní),
  • bolestiam hlavy v čele, spánkoch, hlavne vľavo,
  • dráždivému výtoku nazelenalej farby.

Dávkovanie: 30CH 1x týždenne

GRAPHITES

Ženy typu Graphites sú zväčša po celý život obéznejšie. Dominujúcim prvkom ich povahy je úzkosť a strach, že sa stane niečo zlé. Často ich rozplačú aj najmenšie podnety ako napr. hudba. Sú veľmi dobromyseľné a dobroprajné. Majú slabšiu pamäť, nevedia si spomenúť na nedávne udalosti, dlhodobá pamäť ale ostáva zachovaná. Sú nerozhodné, váhavé a zle sa koncentrujú. Odpovedajú pomaly, sú plaché pri konverzácii.

V období menopauzy sa často dostáva do popredia:

  • smútok, strata energie, melanchólia a váhanie,
  • menštruačné krvácanie je nahradené silným vodnatým, dráždivým, štipľavým výtokom,
  • opuch a bolestivosť pŕs pred a behom menzes,
  • mokvavý ekzém pod prsiami s páchnucim sekrétom,
  • návaly horúčosti s prekrvenou tvárou,
  • búšenie srdca,
  • strata libida,
  • migrény sprevádzané nauzeou alebo zvracaním,
  • kŕčové žily,
  • nezdravá koža, vyrážky na koži, ktoré obsahujú tekutinu podobnú medu (najčastejšie sa vyskytujú v oblasti ušných lalôčkov, viečok, genitálií, lakťovej jamke, podpazuší, podkolennej jamke, kútikoch úst, či vo vlasovej časti hlavy),
  • závrate, horšie ráno, pri vstávaní a v predklone.

Ženy bývajú veľmi zimomravé. Veľmi typickým príznakom pre tento liek je pocit pavučiny na tvári. Vlasy sú suché, lámavé a vypadávajú po väčších množstvách.

Dávkovanie: 5CH 2x denne

ACTEA RACEMOSA (CIMICIFUGA RACEMOSA)

Ženy Cimicifuga sú svojou povahou veľmi podobné ženám Lachesis. Nezastaviteľná logorea (urozprávanosť) je ešte viac sprevádzaná búrlivou gestikuláciou. Typická je pre ne premenlivá nálada až hystéria. Výbuchy emócií sa často striedajú s depresiou. Od Lachesis ho môžeme jednoznačne odlíšiť silnou dysmenoreou (bolestivá menštruácia), trvajúcou počas celej doby krvácania. Bolesti brucha a vaječníkov sú také silné, že emočná stránka (úzkosti, smútok, depresie, hysterické nálady) upadnú na chvíľu do zabudnutia, ale sotva tento stav prejde, všetko sa znova vracia do starých koľají.

Tieto ženy najčastejšie trpia v období menopauzy na:

  • silné bolesti hlavy, začínajúce na temeni a vystreľujúce do oblasti krku alebo chrbta,
  • silné bolesti hlavy spojené s otupenou mysľou a extrémnou stuhlosťou krku,
  • počas menzes kŕčovité a vystreľujúce bolesti cez panvu až do stehien.

Žena Cimicifuga je zimomravá, ale vždy sa jej stav zlepšuje teplom.

Dávkovanie: pri menštruácii 9CH 3-4x denne, pri ústupe bolestí interval podávania predlžujeme, inak 30CH 1-2x mesačne

SANGUINARIA CANADENSIS

Liek je určený hlavne pre úzkostnejšie typy žien, čo sa prejavuje určitou prchkosťou, ľahko sa rozčúlia, hlavne ak prichádza k nezhodám v komunikácii. Jeho predpis býva zväčša podporený väčším liekom ako napr. Lachesis.

Predpis tohto lieku indikujú tieto problémy:

  • návaly horúčosti hlavne v oblasti tváre a krku so začervenaním tváre a pocitom pálivých uší,
  • migrény na pravej strane, začínajúce v šiji sa šíria do čela a pravého oka (bolesti sú tepavé, pulzujúce), môžu sa objavovať periodicky každých sedem dní, bolesť začína ráno, stupňuje sa počas dňa a ustupuje večer,
  • bolesti hlavy spolu so zvracaním, kde zvracanie uľaví bolestiam,
  • suchosť slizníc,
  • pálenie plosiek rúk a chodidiel,
  • polypy na krčku maternice, ktoré ľahko krvácajú,
  • opuchnuté a bolestivé prsia v menopauze,
  • polymenorea (menštruačné krvácanie je kratšie ako 22 dní) so silným krvácaním tmavou alebo červenou krvou so zrazeninami, a je silne dráždivá a zapáchajúca,
  • metroragia (menštruačné krvácanie mimo cyklus), ktorá je sprevádzaná migrénou,
  • amenorea (chýba menštruačné krvácanie), ktorá je sprevádzaná návalmi horúčosti, búšením srdca, bolesťami brucha, podobným tým, ktoré mávala žena než dostala menzes.

Typickým znakom pre Sanguinariu je premenlivosť symptómov – jeden deň si sťažuje na migrénu, druhý deň na prsia, potom zase na návaly…)

Dávkovanie: 9 CH 1x denne

SABINA

Využiť ju môžme pri nadmernom menštruačnom krvácaní. Krv je sýto červená, môže obsahovať aj zrazeniny. Menštruácia môže byť spojená so silnými bolesťami začínajúcimi v bedrách, či krížoch a šíri sa do spodných častí lonových kostí. Bolesť býva pacientkou popisovaná „akoby dolámaná“.

Dávkovanie: 9CH 3 -4x denne, pri ústupe ťažkostí interval predlžujeme.

NATRUM MURIATICUM

Hlavnými charakteristikami sú zármutok, smútok a depresia. Sú to ženy veľmi citlivé a jemné, ľahko zraniteľné kritikou, či urážkou. Môžu by introvertné a vážne, uzatvorené. Odmietajú pomoc, často to považujú za ponižujúce. Napriek tomu sú veľmi citlivé k problémom iných, ľudia u nich hľadajú oporu a dôveru.

Hlavnými fyzickými problémami v menopauze sú:

  • suchosť slizníc, bolestivý pohlavný styk,
  • bolesti hlavy zhoršené svetlom, slnkom, hlukom a pred menštruáciou,
  • migrény,
  • depresie.

Dávkovanie: 30CH 1 -2x mesačne

Záver

Menopauza a postmenopauza nie sú teda len fyziologické zmeny, ale aj psychické či emočné, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú prežívanie tohto pomerne dlhého obdobia v živote ženy. Pre tie, ktoré chcú v rovnováhe riešiť naraz obe stránky, je homeopatia tou správnou voľbou. Dokáže účinne odstrániť nielen nežiaduce vazomotorické, vegetatívne a organické problémy, ale zharmonizuje aj mentálno-emočné výkyvy. Organizmus ženy tak zase nadobúda stratenú rovnováhu, hoci menštruačné krvácanie sa už neobjavuje. Znovunájdenú harmóniu tela a duše určite ocení nielen žena samotná ale aj jej najbližšie okolie.
Pre určenie správneho lieku, je však potrebné vyhľadať homeopata.

Martina Kanichová, SAKHom. – klasická homeopatka pracuje hlavne v Malackách, Bratislave a blízkom okolí. K homeopatii ju priviedla starostlivosť o rodinu. Riešenie každodenných starostí o deti, ich drobné zranenia, malé úrazy, neskôr častá chorobnosť v škôlke, ju prinútili zamyslieť sa nielen ako tieto „neduhy“ čo najskôr odstrániť, ale aj prečo vznikajú. Mnohé odpovede našla práve cez homeopatiu a homeopatické liečenie.

V prípade záujmu o konzultáciu ma môžete kontaktovať priamo alebo cez kontaktný formulár. 

Telefón

1 + 10 =