Leto sa nezadržateľne blíži. Je to čas kúpania, mokrých plaviek ale aj večerného posedávania pri grilovaní a vínku. A práve v tomto období nás častejšie ako inokedy vedia potrápiť zápaly močových ciest. Tento problém strpčuje život najmä ženám, ale nevyhne sa ani deťom či mužom, hoci nie až v takej miere.

Zápal močových ciest, či už močovej rúry, mechúra alebo obličiek spôsobujú baktérie, ktoré sa zachytia v rôznych častiach močového ústrojenstva, kde následne spôsobia zápal. Ten môžete dostať aj počas choroby, kedy máte oslabenú imunitu, pri rôznych poraneniach, sexuálnych chorobách alebo aj kvôli vrodeným anomáliám. Infekciu možno eliminovať aj prírodnými prostriedkami.

Výborný je napríklad vitamín C, ktorý je bohato zastúpený v brusniciach. Práve brusnice sa odporúča preventívne užívať pri problémoch s močovým traktom. Dôležité je tiež pitie urologického čaju, vyhýbanie sa sedeniu na studených povrchoch, nezadržiavanie moču a nosenie bavlnenej a vzdušnej spodnej bielizne.

Ak sa problém vystupňuje, či opakuje a chcete sa vyhnúť užívaniu antibiotickej liečby, alebo ste práve tehotná, výbornou alternatívou môže byť homeopatia:

Najpoužívanejšie homeopatiká pri liečbe zápalu močových ciest

CANTHARIS

Cantharis zvolíme, ak najväčším problémom je bolesť. Intenzívne pálenie pri močení, každá kvapka je akoby prechádzajúcou kyselinou. Krátkodobá úľava nastáva po vymočení a studenými obkladmi. Pocit, že keby sa mu podarilo úplne vyprázdniť močový mechúr, príde veľká úľava. Moč môže obsahovať stopy krvi. Pocit, že sa zblázni od bolesti. Musí si neustále trieť genitálie. Môžu sa objavovať zmyselné pocity.

NUX VOMICA

Nux vomica zvolíme, ak najväčším problémom je neustále nutkanie na močenie s pocitom plnosti, ale odchádza len malé množstvo moču. Bolestivé zadržiavanie moču. Bolesti sa objavujú pred alebo počas močenia a zlepšujú sa teplými obkladmi alebo teplým kúpeľom. Pocit, že moč je horúci. Veľká podráždenosť, zlosť, nepokoj, zimomravosť.

PETROSELINUM

Petroselinum je vhodné, ak najväčším problémom je svrbenie alebo dráždenie v močovej trubici. Má pocit, že si potrebuje vopchať niečo dovnútra, aby sa mohol poškriabať. Objavuje sa náhle a intenzívne nutkanie na močenie. Bolesť, ak sa hneď nevymočí. Často používané homeopatikum u detí.

SARSAPARILLA

Sarsaparilla zvolíme, ak najväčším problémom je bolesť na konci močenia. Hojné močenie s výrazným pálením na konci močenia, bolesť prichádza s poslednými kvapkami moču. Moč môže obsahovať červený sediment príp. krv. Najlepšie, ak močí postojačky.

LYCOPODIUM

Lycopodium je vhodné, ak je pocit tlaku a tiaže. Plný močový mechúr, ale musí dlho čakať, než sa spustí prúd. Zhoršenie nastáva po 16 hod. Horšie, keď sa vymočí. Moč môže obsahovať červený sediment.

PULSATILLA

Pulsatillu vyberieme, keď sú bolesti nepravidelné, záchvatovité alebo z vypätia. Náhle a silné nutkanie na močenie, nie je schopný zadržiavať moč. Bolesť sa zvyšuje, keď odkladá močenie. Nutkanie sa začína s prvou kvapkou v močovom mechúre. Silná bolesť po vymočení.

CAUSTICUM

Na chronický zápal močového mechúra alebo neurotický mechúr je vhodné Causticum. Paralýza mechúra, nevie či moč vyteká alebo nie. Nemôže sa vymočiť, keď moč zadržuje dlho. Nechcený únik moču po pôrode alebo nemočí po chirurgickom zákroku. Nevie sa vymočiť v stoji, ide to len v sede. Pálivá, hryzavá bolesť počas močenia. Zhoršenie chladom alebo prechladnutím.

homeopatické Skúsenosti s liečbou zápalu močových ciest 

Veľkou výzvou bol pre mňa prípad mladého muža, ktorý ma navštívil práve kvôli močovým cestám. Prišiel vo veľmi zlom psychickom rozpoložení, nakoľko jeho problém pretrvával už štyri mesiace. Bol podráždený, nekľudný a zúfalý zo svojho zdravotného stavu.

Niekoľko rokov bol sledovaný v urologickej ambulancii kvôli opakujúcim sa zápalom močových ciest. Vždy keď mal problém a pozitívne výsledky moču, dostal antibiotickú liečbu a problém sa vyriešil. Rovnako tomu bolo i teraz. Znovu pocítil problémy v oblasti močových ciest. Pálenie pri močení, svrbenie, no neustále silné nutkanie na močenie bolo zo všetkého najhoršie. Podstúpil všetky urologické a nefrologické vyšetrenia, ale všetky výsledky boli negatívne, vrátane bakteriologického rozboru moču. Preventívne však dostal antibiotiká. Tie samozrejme neurobili nič. Urológ nakoniec odporúčal návštevu psychologickej ambulancie.

Jeho problém sa stupňoval, nutkanie na močenie bolo tak intenzívne, že sa ocital každých pätnásť minút na toalete. Buď nevymočil nič, alebo naopak moču bolo veľa, bol číry, skoro bez farby a neobsahoval žiadny sediment. Výrazne obmedzil príjem tekutín, ale na jeho nutkaní sa nezmenilo nič. Skúsil užívať rôzne vitamíny a urologické čaje, ale rovnako bez efektu.

Jeho práca na poste manažéra si vyžadovala aj výjazdy na služobné cesty autom. No kvôli jeho problému, to bolo takmer nemožné. Jazdou v aute sa jeho problém ešte viac stupňoval. Ku mne na vyšetrenie prišiel práve niekoľko dní pred služobnou cestou. Na základe opisu jeho fyzických problémov a ich výraznosti a veľkej intenzity som odporučila homeopatikum mercurius corrosivus.

Po týždni mi prišla správa:

„Prešiel som 1600 km v aute bez nutkania. Len som často močil. Nutkanie skoro ustúpilo. Ostalo len pálenie a svrbenie.“

Odporučila som liek ešte niekoľkokrát zopakovať. Všetko však bolo ako na hojdačke. Niekoľko dní sa cítil výborne, všetky symptómy ustúpili, potom sa stav zhoršil ale mával aj veľmi zlé dni, kedy bolo všetko späť. Bolo treba zmeniť liek. Na základe mentálneho a emočného stavu klienta som odporučila pokračovať homeopatikom nux vomica. Po ňom sa jeho problém postupne úplne vytratil. Klient mi ale hlásil aj iné zmeny:

„Som kľudnejší, uvoľnený, menej nervózny, celkovo sa cítim šťastnejší a lepšie naladený.“

Záver

Práve takéto prípady sú pre mňa presvedčením, že aj homeopatia má svoje neoceniteľné miesto v systéme liečenia. Pretože vníma človeka ako celistvú bytosť a nezameriava sa slepo len na fyzický problém. Ak sa zmení mentálna a emočná stránka osobnosti a príde k zvýšeniu energie a životnej sily, odstránenie fyzického problému je už len otázkou času.

Pre určenie správneho lieku, je však potrebné vyhľadať homeopata.

Martina Kanichová, SAKHom. – klasická homeopatka pracuje hlavne v Malackách, Bratislave a blízkom okolí. K homeopatii ju priviedla starostlivosť o rodinu. Riešenie každodenných starostí o deti, ich drobné zranenia, malé úrazy, neskôr častá chorobnosť v škôlke, ju prinútili zamyslieť sa nielen ako tieto „neduhy“ čo najskôr odstrániť, ale aj prečo vznikajú. Mnohé odpovede našla práve cez homeopatiu a homeopatické liečenie.

V prípade záujmu o konzultáciu ma môžete kontaktovať priamo alebo cez kontaktný formulár. 

Telefón

12 + 5 =